KOT NA WIELKIM I MAŁYM EKRANIE
Póki człowiek nad czymś nie usiądzie to nawet nie zdaje sobie sprawy ile informacji zebrał, a ile jeszcze pozostaje poza jego zasięgiem. Tak samo jest z kwestią mojego kociego wariactwa. Zbieram linki, obrazki, teksty, informacje... a nadal mam wrażenie, że to tylko szczyt góry lodowej i całego tematu objąć nie zdołam. To spotkanie chciałam poświęcić kotom na małym i dużym ekranie - ponownie jednak nastąpił podział. Koty animowane poczekają więc na następny raz, a dziś opowiem Państwu o kocich aktorach. Problem stanowią kukiełkowe koty, ale ponieważ i one wymagają "animacji", przedstawię je przy okazji kreskówek.
Psy i koty towarzyszą ludziom od wieków. Nic więc dziwnego, że pojawiają się także w filmach by grać razem z ludźmi lub zamiast nich. Są seriale, w których koty bywają pupilami głównych bohaterów, są też seriale, w których kotom lub kotołakom przypada funkcja bardziej znacząca, są i takie wyłącznie o kotołakach. Dokładnie taką samą sytuację mamy z filmami. Być może należałoby jeszcze wspomnieć o reklamach, które są często jak krótkometrażowe filmy - jednak pozostawię je przyszłości wraz z inspiracjami kocimi w nazwach firm i marek, czy w logotypach tychże.
Prezentacja dzisiejsza będzie jak i poprzednio alfabetyczna - ale po tytułach filmów (w ich oryginalnej lub angielskiej wersji). Zastrzegam sobie jednak, że nie są to wszystkie możliwe filmy, w których pojawiły się koty. Nie uwzględniam dokumentów produkcji National Geographic [1], Animal Planet [2] i innych [3] dotyczących życia i zwyczajów kotów - zarówno żyjących wolno, jak i tych domowych. Nie ma też filmów, które na Zachodzie stają się bardzo popularne - czyli filmów dla kotów, stosowanych jako cat-sitterski pomocnik przy dokazujących kotach [4]. Brakuje części filmów science fiction, w których koty a i owszem pojawiają się, ale jako... danie lub zwierzyna do odstrzału. Ja tej wizji (przyszłości postapokaliptycznej) mówię nie. Już wolę wersję, w której koty są ucieleśnieniem zła i mocy piekielnych (tak, horrory w zestawieniu występują), chociaż nie jestem jej zwolenniczką również.
Tak czy inaczej pewnych kocich objawień filmowych tutaj nie zawarłam. A ponieważ jestem przekonana, że w każdym serialu przynajmniej raz pojawił się kot, tak samo jak w życiu (nie wierzę w istnienie człowieka, który chociaż raz w swoim życiu nie spotkałby kota) za bezcelowe uznałam wymienianie wszystkich produkcji kinowych i telewizyjnych, tym bardziej, że czasami kot pojawia się jedynie w tytule jako referencja do stereotypu, nie występuje jednak w samym filmie [5].
A.
"The Addams Family" - serial dobrze znany wszystkim wielbicielom opowieści z dreszczykiem. Koty przewijają się tam często - czarne oczywiście.
"The Adventures of Milo and Otis" ("Przygody Milo i Otisa") - to japoński film z roku 1986 o ciekawskim kociaku Milo i szczeniaku Otisie. Całkowicie przerobiony na potrzeby amerykańskiego widza w roku 1989. Przyjaźń zwierzaków i ich przygody dalekie są od schematu dlatego warto do tego filmu dotrzeć.
"Alf" - kto nie pamięta kota Luckiego, który mimo imienia Szczęściarz miał strasznego pecha odkąd w jego domu pojawił się przybysz z obcej planety, na której... koty jada się bez większych ceregieli.
"Alicja w Krainie Czarów" - film nakręcany wielokrotnie (m.in. 1931, 1933, 1949, 1951, 1954, 1966, 1972, 1982, 1985, 1999, 2010) na potrzeby kina i telewizji. A w nim postać niezwykłego stworzenia jakim jest Kot Cheshire posiadający umiejętność teleportacji. Czasami kot pojawia się jako animacja, kukiełka, czasami jednak możemy zobaczyć w nim aktora - np. w wersji z 1933 występuje Richard Arlen, w tej z 1983 - Goeffrey Holder, z 1985 - Telly Savallas, zaś z 1999 roku zobaczyć możemy Whoopi Goldberg. Samego kota przedstawiać chyba nie potrzeba - tym bardziej, że jeszcze powróci przy literackich kotach. Warto jednak zobaczyć jak zmieniały się wizje przedstawiania tego stworzenia w kolejnych wersjach adaptacji.
"Alien" ("Obcy") - horror bez kota? Nawet w dalekiej przyszłości, kiedy będziemy badali odległe galaktyki i obce cywilizacje znajdzie się gdzieś koci rudzielec (lub inny burasek), który będzie oczekiwał głaskania, karmienia i opieki. Nie muszę chyba wspominać, że taki kot w razie zagłady ludu zostanie sam i będzie czekał na kogoś, kto się nim łaskawie zajmie. Tak też było ze Nostromo, gdzie Jones zwany też Jonesy był maskotką załogi, póki tej nie "wybił" rzeczony Obcy. Ellen Ripley wraz z kotem jest jedyną ocalałą - dlatego pewno zasługuje na zajmowanie się Jonesy'm, który siedzi przy niej w szpitalu i trafia do jej mieszkania, gdzie kociak zostaje, kiedy Ripley wraca z kolejną misją na planetę LV-426.
"As" - mini serial produkcji polskiej. Opowiada o prywatnym detektywie - Piotrze Serafinie, który ma kota, chociaż przede wszystkim ma Biuro Detektywistyczne AS.
"Austin Powers, International Man of Mystery" ("Austin Powers: Agent Specjalnej Troski") - w tym obrazku możemy znaleźć kota będącego parodią kota należącego do Blofelda z filmów o Jamesie Bondzie. Dr. Evil ma swojego Mr. Bigglesworth'a.
"Az Prijde Kocour" (znane także jako "That Cat", "Cassandra Cat" lub "When the cat Comes", w Polsce: "Gdy przychodzi kot") - to czechosłowacki film z roku 1963. Kot ten nosi magiczne okulary, przez które widzi prawdziwe intencje ludzi i ich prawdziwą naturę. Przyjemna komedia autorstwa naszych sąsiadów.
B.
"Babe. Pig in the City" - to sequel filmu wcześniejszego filmu "Babe". Skoro jest świnka, to i koty być powinny. Jest więc Głodny Kociak i Kot z Chóru.
"Batman" - bogactwo wersji zachwyca. W 1992 roku w "Batman Returns" oprócz Catwoman, która jest kotem (w tej roli Michelle Pfifer) jest jej kot Miss Kitty. W wersji telewizyjnej (1966-68) w roli Kobiety Kota wystąpiła Julie Newmar, inną aktorką była Lee Merriweather. W latach siedemdziesiątych rola ta przypadła w udziale Earth'cie Kitt. Najnowszym wcieleniem (2012) zaprezentowanym w "The Dark Knight Rises" jest Anne Hathaway. Przypuszczam, że jeszcze wiele aktorek zapragnie wcielić się w tę rolę.
"Bell, Book and Candle" to film z Kim Novak, która jako Gillian Holroyd jest właścicielką syjamskiego kota o imieniu Pyewacket.
"The Beverly Hillbillies" - serial z lat 1962-71. Koty występują jako towarzysze ludzi. Jeden należy do Sama Druckera, a drugi to kot Ellie May - na dodatek ten akurat pływa.
"The Big Cat" - film z 1948 roku w reżyserii Phila Karlsona z Lonem McCallisterem i Peggy Ann Garner. Tu kotem jest krwiożercza bestia. Znaczy nieszczęsna puma, która zagraża szczęściu głównych bohaterów.
"The Black Cat". Pod tytułem "Czarny Kot" kryje się kilka filmów. Jeden z nich jest z 1934 roku z aktorami takimi jak Boris Karloff i Bela Lugosi - tu chyba jasne jest, że mamy do czynienia z ekranizacją prozy E.A. Poe, jednakże tu pojawi się zawód gdyż ten film z wersją literacką ma niewiele wspólnego. Ważne, że czarny kot jest czarnym kotem. Wersja z 1941 jest oparta na opowiadaniu Poe'go i ponownie zobaczyć w niej można Belę Lugosiego. Mamy też wersję z 1966 roku Harolda Hoffmana. W roku 1981 powstała w reżyserii Lucio Fulciego wersja kolejna tego klasycznego horroru ("Gatto nero"). Klasyka wiecznie żywa... tak samo jak stereotyp czarnego kota. W ramach serialu grozy "Masters of Horror" w 2007 roku wyemitowany odcinek właśnie pod tytułem "The Black Cat" będący nawiązaniem do słynnej noweli Poego.
"Black Cat, White Cat" ("Crna mačka, beli mačor", "Czarny kot, biały kot") - słynny film Emira Kusturicy, w którym biały kot i czarna kotka zostają jedynymi świadkami ślubu głównych bohaterów.
"Blue Peter" - to nadawany w latach 1958-98 przez stację BBC program - kotów pojawia się tam cała masa. Np. Willow, Oke, Jack, Jason, Jill, Kari.
"Born Free" ("Elza z afrykańskiego buszu") czyli opowieść o lwicy przywróconej naturze. Film powstał w oparciu o książkę Joy Adamson.
"The Brandy Bunch" - to zarówno serial jak i film. Serial emitowano w latach 1969-74, film pojawił się w 1995 oraz w 1996 i 2002. W wersji serialowej dziewczyna Brady'ego ma kota o imieniu Fluffy.
"Breakfast at Tiffany's" ("Śniadanie u Tiffaniego"). Film słynny, jak i kot w nim występujący. Ekranizacja prozy Trumana Capote, pochodząca z 1961 roku z Audrey Hepburn jako Holly Golightly. U jej boku pojawia się kot - bezdomniak, którego przygarnia i który w filmie w jednej z końcowych scen jest powodem jej pozostania z Paulem Varjakiem. Kot z tego filmu ma na imię "Kot" - jednakże jest grany przez Orangey, szkolonego do tej roli przez Franka Inn.
"Breaking Away" ("Uciekać") z 1979 roku z Dennisem Quaidem w reżyserii Peter'a Yates'a. Komedia, więc kot pojawiający się tutaj ma na imię Fellini.
"Bringing Up Baby" ("Drapieżne Maleństwo") - film z 1938 roku z leopardem o imieniu Baby oraz gwiazdami takimi jak Cary Grant czy Katharine Hepburn.
"Buffy the Vampire Slayer" ("Buffy, Pogromca Wampirów") - serial telewizyjny o dziewczynie posiadającej niezwykłe moce, dzięki którym w przeciwieństwie do swoich rówieśników jest prawdziwą wojowniczką. Jej znajomi Tara Maclay i Willow Rosenberg mają kota o imieniu Miss Kitty Fantastico. Jest to czarna kotka z białymi elementami na łapkach, brodzie, brzuszku i wokół nosa.
C.
"Caroline in the City" ("Karolina w mieście") - tytułowa bohaterka tego amerykańskiego serialu z lat 1995-1999 posiada kota o imieniu Salty. I dodam tylko, że gra go Tiki, o którym jeszcze parę słów będzie.
"T.H.E. Cat" - Thomas Hewett Edward Cat - wspominany już przy okazji komiksów bohater, człowiek nazywany kotem. Były złodziejaszek, który zmienia fach i staje się ochroniarzem. Gra go Robert Loggia. Jego kontakt z kotami ogranicza się do nazwiska.
"The Cat and the Canary" ("Kot i Kanarek") - film grozy z 1927 i 1939 roku. Skąd w tej opowieści kot? Kotem jest podstępny aktor Wally Campbell, który w masce kota podszywa się pod wymyśloną postać mordercy nazywanego "The Cat". W wersji wcześniejszej szaleńcem, który rozrywa swoje ofiary gdyż wierzy że jest kotem możemy zobaczyć Forrest'a Stanley'a. Oczywiście film ten nakręcono jeszcze kilka razy w 1930 (nadając mu tytuł "When the Cat Creeps") i jako hiszpańską wersję "La Voluntad del muerto" z tego samego roku, w 1961 stworzono szwedzką wersję "Katten och kanariefågeln" a w 1979 roku wersję brytyjską.
"The Cat and the Fiddle" ("Kot i Skrzypce") - to pierwszy w historii kina film z trójpasmowym Technicolorze. No cóż, przynajmniej drugoplanowa rola kota na coś się przydała.
"The Cat from Outer Space" - bohater czyli Zunar J5 / 90 Doric 4-7 jest przybyszem z kosmosu. Na ziemi nazywają go Jake. Grany jest przez rodzeństwo kotów abisyńskich Amber i Rumple. Film jest z roku 1978.
"The Cat in the Hat" ("Kot") zwany też Kotem Protem w wersjach książkowych. Wspominany już parę razy przy różnych okazjach bohater kinowej ekranizacji przygód Kota Prota z roku 2003. Grany jest przez Mike'a Myers'a. Trzeba przyznać, że w rolach szaleńców sprawdza się on niebywale.
"Cat People" - w 1942 roku film opowiadał o kobiecie na której rzucono starożytną klątwę, która zmienia ją w krwiożerczą panterę. W 1944 pojawiła się kolejna część "The Curse of Cat People". Wersja z 1982 roku z Nastassją Kinski dotyczy podobnej historii i nie ma związku z ludźmi kotami prezentowanymi przy okazji komiksów.
"Cat Women of the Moon" - powstały w 1953 roku film z bohaterkami: Alphą (Carol Brewster), Betą (Suzanne Alexander) i Lambdą (Susan Morrow) oraz w rolach kobiet kotów: Judy Walsh, Ellye Marshal, Rocann Delman i Bette Arlen.
"Catwoman" czyli "Kobieta Kot". Tym razem mówimy o wersji kinowej z Halle Berry z 2004 roku.
"Cats & Dogs" ("Psy i Koty") oraz "Cats&Dogs: The Revenge of Kitty Galore" ("Psy i Koty: Odwet Kitty") - to dwa filmy z 2001 i 2010 roku. Główne role należą tutaj do kotów i psów delikatnie zmanipulowanych cyfrowo dla uzyskania płynnej animacji. W fabule chodzi oczywiście o odwieczną walkę między psami i kotami. Czyli raz wieszane są psy, raz darte są koty.
"Cat's Eye" ("Oko kota") - to jeden z filmów wg scenariusza Stephena Kinga z roku 1985. Czyli wiadomo, mamy kino grozy - trzy historie połączone postacią tajemniczego kota. Nazywają go General.
"Chacun Cherche Son Chat" ("When the Cat's Away", "Każdy szuka swego kota" lub "Wszyscy szukają kota") - Gris-Gris to zaginiony kot w tym francuskim filmie z 1996 roku. Główna bohaterka poszukuje go rozwieszając plakaty na paryskich uliczkach. Jej towarzysze powoli przyłączający się do poszukiwań pokazują, że każdy człowiek czegoś szuka - nie zawsze jest to coś zmaterializowanego, jak kot.
"Charmed" ("Czarodziejki") - serial o czarownicach nadawany w latach 1998-2006,. Opiekunką głównych bohaterek jest Kit, Katrina w ludzkiej postaci.
"Le Chat" ("Kot") to film z 1971 roku, w którym grają Jean Gabin i Simone Signoret. Kością niezgody pomiędzy już zwaśnionymi małżonkami staje się kot, którego Julien przygarnia i otacza czułą opieką.
"Children of the Corn II: The Final Sacrifice" ("Dzieci Kukurydzy 2: Ostateczne Poświęcenie"). Kolejny horror. Ale kot na szczęście jest niewinny. Elmyra jest kotem nauczycielki Panny Ruby Burke.
D.
"Dark Angel" ("Mroczny Anioł") to serial nadawany w latach 2000-2002. Występują w nim rozmaite istoty genetycznie modyfikowane. Między innymi miks z kocim DNA ma Katarina, Max i pozostała piątka z grupy X-5.
"The Darn Cat" - Kot syjamski D.C., o kryptonimie Informant X-14 jest... detektywem. Ten film ze stajni Disneya z roku 1997 jest familijną opowieścią przy której można miło spędzić czas.
"Dennis the Menace" ("Dennis Rozrabiaka") - to serial z lat 1959-63. Pan Wilson w jednym z odcinków pomaga policji w wyłapywaniu kotów, by wprowadzić licencje na posiadanie kota w domu ("Tax on Cats"). W 1993 roku powstała wersja kinowa opowieści o Dennisie, ale ręki nie dam sobie uciąć, czy koty występują tam w dużych ilościach, czy może wcale.
"Diva" - francuski film z 1981 roku, ekranizacja powieści Daniela Odiera. Pojawia się w nim czarno-biały kot - Ayatollah.
"Doc Martin" to serial z lat 2004-2011. Jeden z odcinków piątego sezonu nosi tytuł "Cats and Sharks". I co prawda nie jest on stricte o kotach i rekinach, ale koty z racji iż akcja serialu ma miejsce w małym kornwalijskim miasteczku występują dość często.
"Doppelganger: The Evil Within" z 1993 roku to film grozy. Jest w nim i kot o imieniu Nathan, grany przez kota o imieniu Nathan "The Cat" Nascher. Jest to pupil głównego bohatera filmu.
"Dr. Dolittle" z roku 1998 - wśród wszelkich gadających stworzeń jest i kot - Bettleheim z głosem Chada Einbindera.
E.
"Early Edition" - serial z lat 1996-98. Rudy kot (Panther) przynosi każdego poranka czarodziejską gazetę z przyszłości, dzięki której główny bohater może "naprawiać" świat i zapobiegać nieszczęściom.
"Enemy of the State" ("Wróg publiczny") - film z roku 1998. Pojawia się tutaj kot o imieniu Babe.
"L'Été rouge" ("Na krawędzi prawdy") - mini-serial francuski z 2002 roku. Policjant prowadzący śledztwo w sprawie morderstw ma pupila - burego kota.
F.
"Fala Zbrodni" - polski serial z lat 2003-2008. Jeden z bohaterów (Młody) w odcinku 42 idzie nad rzekę, tam znajduje worek z żywym jeszcze kotem, pręgusem. Wyciąga go z wody i zabiera ze sobą do domu. Może to za wiele powiedziane, ale dzięki relaksującemu mruczeniu głaskanego kota odkrywa bombę, którą zostawili gangsterzy. Wniosek? Należy głaskać koty - nigdy nie wiadomo, co możemy usłyszeć dzięki wsłuchiwaniu w mruczenie!
"Falling Cat" - pierwszy w historii kina film pokazujący żywego kota. Pochodzi z roku 1894 z Francji i jest raczej krótkim metrażem.
"The Fly" ("Mucha") zarówno wersja z 1958 jak i ta z 1986 prezentują szalonego naukowca, który testuje swoją maszynę na wszystkim co żyje. W tym na kocie o imieniu Dandilo.
"Friends" ("Przyjaciele") - serial emitowamy w latach 1994-1998. W tym serialu mamy dwa koty - oba są powiązane z Phoebe Buffay. Jeden z nich pochodzi z jej piosenki "Smelly Cat", drugi to Koolio - wg wierzeń Phoebe jest to wersja jej zreinkarnowanej matki.
G.
"Ghost Cat" ("Kot pani Ashboro"). Film z roku 2003 oparty o powieść Beverly Butler. W filmie tym kot Pani Ashboro, Margaret, który zmarł w tym samym dniu co jego pani - powraca do domu i nawiedza jego nowych mieszkańców - Natalie i jej tatę Wesa.
"Ghost Whisperer" ("Zaklinacz dusz") to serial z lat 2005-2011. Skoro są duchy, to i koty muszą być. W paru odcinkach pojawiły się gościnnie. A jeden z odcinków ma nawet tytuł "Cat's Claw".
"Go" to film z 1999 roku - jedna historia opowiedziana z trzech punktów widzenia. Występuje w niej kot, który ma może małe znaczenie, ale grany jest przez samą Princess Leah Lucky Buttons.
"Grimm" - serial, który osobiście bardzo polubiłam (nadawany od 2011 roku). Pokazuje on świat ludzi i istot posiadających druga naturę, rozpoznawalnych tylko dla rodu Grimmów. Ta druga natura jest zwykle zwierzęca. Kotowatymi istotami są brutalne i skore do przemocy Klaustreich; Löwen czyli istoty lwiopodobne zwykle biorące udział w walkach jako gladiatorzy; Mauvais Dentes - pochodzące od tygrysa szablozębnego wysyłane jako zabójcy przez rodzinę królewską; Rißfleisch czyli istoty tygrysowate, szybkie i zwinne. Do tej pory tylko te pochodzące od kotów zostały ujawnione. Ale wkrótce nowy sezon i zapewne pojawią się jakieś nowe (liczę na to).
H.
"Harry and Tonto" - film drogi z 1974 roku z Artem Carneyem i kotem w rolach głównych. Ta opowieść Paula Mazurskyego wzrusza, a obecność kota sprawia, że film jest jeszcze bardziej uroczy... chociaż jak to z filmem drogi - różnie może się los potoczyć.
"Harry Potter" - znany prawie wszystkim cykl książek i ekranizacji pokazuje przynajmniej dwie kocie istoty. Minervę McGonagall która może zmieniać się w kota, oraz perskiego kota Hermiony Granger, który ma dar wyczuwania nieszczerych osób.
"Heart Condition" ("Związek przeszczepionych serc") - film z roku 1990. W tym filmie pojawia się kot Chuck (ach te role trzecioplanowe). Gra go kot Felix.
"Her Alibi" ("Jej alibi") to film z 1989 roku w którym też przebiega ekran kot. Beeswax go nazywają.
"Hocus Pocus" - widział ktoś film o czarownicach bez kota? No, ja myślę, że nie... W tym filmie z roku 1993 obok Bette Midler, Sarah Jessica Parker i Kathy Najimy występuje też kot, grający kota Binxa.
"Homeward Bound: The incredible Journey" ("Niezwykła podróż") z roku 1997 to opowieść o podróży Sassy i dwóch psów. Wspólnie przemierzają oni drogę by odnaleźć swój dom. Film doczekał się kontynuacji w 2002 roku - "Homeward Bound II: Lost in San Francisco" ("Daleko od domu 2: Zagubieni w San Francisco"). Tutaj kotka Sassy i psy Chance i Shadow mają za zadanie radzić sobie w mieście po tym jak przez przypadek nie trafili do samolotu. Kotka Sassy grana jest przez wspomnianego już kota Tiki.
"House Arrest" ("Areszt domowy") - to film z 1996 roku, w którym pojawia się znowu jako członek rodziny rudy kot.
I.
"I Am a Cat" ("Jestem kotem"). Adaptacja książki Natsume Sōseki z roku 1975. Melancholia nauczyciela angielskiego skłania go do przekonania, że ciekawsze życie ma jego kot. Do tematu powrócę przy okazji omawiania kocich bohaterów książkowych.
"The Incredible Journey" ("Niezwykła podróż") - pierwsza wersja z roku 1963, opowiadająca o podróży kota Tao i dwóch psów (Luath i Bodger) przez kanadyjskie bezdroża do domu. W roli Tao występuje Syn Cat.
J.
"Jinxed!" film z 1982 roku z Bette Midler. Jednym z bohaterów dalszoplanowych jest kot Angus.
"Jerry Seinfeld: Stand-Up Confidential" film z 1987 także prezentuje kota - temu nadano imię Blackjack.
L
"Lethal Weapon" ("Zabójcza broń") z 1987 także ujawnia kociego aktora. Kota tego nazwano Burbank i jest on kotem domowym rodziny Roger'a Murtaugh'a (Danny Glover).
M.
"The Man with Two Brains" ("Człowiek z dwoma mózgami") to komedia ze Stevem Martinem z 1983 roku. Pojawia się w tam kot - Jarvis.
"Meet the Parents" ("Poznaj moich rodziców") to komedia z 2000 roku w której występuje Mr. Jinx.
"Men in Black" ("Faceci w czerni") w pierwszym filmie z 1997 roku mamy kota o imieniu Orion, który ma na swojej szyi galaktykę.
"Miss Minoes" lub "Undercover Kitty" ("Minoes", "Panna Minoes - Kocia Agentka") to holenderski film familijny z 2001 roku stworzony na podstawie powieści dla dzieci autorstwa Annie M.G. Schmidt. Jest to opowieść o Pannie Minoes, która zostaje zmieniona w młodą kobietę by uratować swoich kocich przyjaciół przed złym przewodniczącym "Klubu Przyjaciół Zwierząt".
"Monkeybone" ("Małpiszon") jest filmem z 2001 roku opowiadającym o rysowniku komiksów, który po wypadku zapada w śpiączkę, a jego dusza ląduje w świecie pełnym ludzi, mitycznych stworzeń i ludzkich koszmarów. Zaprzyjaźnia się on z Miss Kitty - dziewczyną-kotem, graną przez Rose McGowan.
"Monthy Python's Flying Circus" ("Latający Cyrk Monty Pytona") z lat 1969-74. W skeczu "Eric the Half-a-Bee" pojawił się Eric the Cat; zaś w skeczu "Interesting People" i "She flies across the studio into a bucket of water..." pojawił się kot Tiddles.
"Mouse Hunt" ("Polowanie na mysz") - 1997. Skoro jest mysz to i kot być musi - Catzilla ma zostać pogromcą myszy. Phi! Też mi wielka rola.
"Mr. & Mrs. North" najpierw pojawił się w 1942, później w 1952 jako serial. Jest opowieścią kryminalną o Jerrym i Pameli North z Greenwich Village w Nowym Jorku. Jerry jest publicystą i uważa się za dobrego detektywa amatora. Wraz z żoną rozwiązuje zagadki kryminalne... Małżeństwo ma kota lub koty. Martini i Sherry pojawiają się na ekranie.
N.
"Night of a 1000 Cats" - znana także jako "Blood Feast" ("La noche de los mil gatos") to horror z 1972 roku. To opowieść o mordercy, który zwabia kobiety do swojego zamku, po czym zabija je i karmi ich mięsem uwięzione koty. Gdy jedna z kobiet ucieka, los przestaje sprzyjać mordercy, który w ostatecznym rozrachunku ginie rozszarpany przez swoje koty.
"Night Watch" to rosyjski film z 2004 roku oparty na powieści Sergeia Lukyanenko. W filmie znaleźć możemy młode tygrysiątko.
"The Nine Lives of Chloe King" ("Dziewięć Żyć Chloe King") to jeden z ciekawszych seriali, który niestety nie przeszedł próby czasu i został zdjęty z anteny ABC Family już po pierwszym sezonie w 2011 roku. Bohaterowie, w tym tytułowa Chloe należą do kotowatej racy Maianów pochodzących od boginii Bastet. Posiadają oni poza darem siedmiu żyć, kocie moce. Stanowią rodzaj bractwa.
O.
"One Fine Day" ("Szczęśliwy Dzień") to komedia romantyczna z Miechelle Pfeiffer i Georgem Clooneyem z roku 1996. W filmie mamy też kota o imieniu Bob.
"Our Miss Brooks" to serial emitowany w latach 1952-56. Opowiada o nauczycielce angielskiego, która wynajmuje pokój u Pani Davis. A od Pani Davis już blisko do kota - na imię ma Minerva, a gra go ten sam kot, którego widzieliśmy w "Śniadaniu u Tiffaniego" - Oragney.
P.
"Pet Sementary" ("Smentarz dla zwierząt") to kolejna w tym zestawieniu pocyzja oparta na prozie Stephena Kinga. Tym razem zmarły kot Church (od Churchila) staje się przykładem, czego robić nie należy. W tym filmie z 1989 od kota powracającego zza światów bardziej przerażało mnie dziecko, które również powróciło...
"The Pod People" ("Los nuevos extraterrestres") to film z 1983 roku. Jeden z bohaterów (Tommy) ma kota - Kitty.
"Pride" ("Opowieść z życia lwów") z roku 2004, to film o trudnym dorastaniu lwiątek.
"Private Secretary" lub "Susie" to serial z lat 1953-57. Opowiada o życiu prywatnej sekretarki Susie. W jednym z odcinków "Cat in the Hot Tin File" musi ona ukryć kota przed Panem Sandsem i ważną aktorką, która ma alergię na kocią sierść.
"P.S. Your Cat is Dead" to oparty na powieści James'a Kirkwooda Jr.'a film z roku 2002. Kot który jest ulubieńcem głównego bohatera nazywa się Bobby Seale i zmarł w klinice dla zwierząt, o czym Jimmy Zoole jeszcze nie wie.
R.
"The Re-Animator" ("Reanimator") to film grozy z 1985 roku. Występuje w nim kot Rufus.
"Red Dwarf" ("Czerwony Karzeł") - w tym serialu z lat 1988-99 występują humanoidy kotowate, tudzież kotoidy. Czyli pochodzące od kotów domowych istoty przypominające ludzi.
"Reform School Girls" jest filmem z 1986 roku. Główna bohaterka posiada kota.
"Rhubarb" to film z 1951 roku, opowiada o kocie pewnego milionera, który ugania się za psami. Gra go także Orangey. Kot dziedziczy fortunę po milionerze oraz jego zespół baseballowy Brooklyn Loons. Wspominać chyba nie muszę, że nie wszystkim podoba się taka ostatnia wola milionera i że kot zostaje porwany?
"The Richest Cat in the World" z 1986 roku jest opowieścią podobną do tej o Rhubarbie. Kot nazywający się Leo Kohlmeyer, dziedziczy obłędną sumę pieniędzy, doprowadzając rodzinę zmarłego do szału.
"Rising Damp" to serial brytyjski z lat 1974-78. Jeden z głównych bohaterów Rigsby posiada kotkę o imieniu Vienna.
"Romeo.Juliet" to jedna z wersji tragedii Shakespeare'a z roku 1990 w reżyserii Armanda Acosty. Jest to film, w którym zamiast aktorów występują bezdomne koty z Wenecji, Nowego Jorku i Gent. Jedyną ludzką postacią w tym filmie jest ekscentryczna bezdomna, grana przez Johna Hurta.
S.
"Sabrina, the Teenaged Witch" ("Sabrina, Nastoletnia Czarownica") - serial emitowany w latach 1996-2003. Występuje tutaj Salem. Zasadniczo to nie wiem czy powinnam traktować go jako aktora, czy kukiełkę, bo zmienia swoje oblicze. Salem jest czarnym charakterem w rodzinie i w ramach kary za swoje grzechy odebrano mu jego moce i przemieniono w czarnego kota. Jest on jednak nadal bardzo wyniosłym osobnikiem, poza tym mówi z brytyjskim akcentem i prowadzi samochód.
"Saturday Night Live" - w tym satyrycznym cyklu ukazywały się odcinki dotyczące kota Toonces, który potrafił prowadzić, ale zawsze spada z klifu. Stacja NBC w 1992 roku emitowała półgodzinne bloki poświęcone kotu Tooncesowi.
"Seinfeld" - serial emitowany w latach 1990-98. W jednym z odcinków poznajemy kota Pequitę, należącego do Antonia.
"Siedem Życzeń" to polski serial młodzieżowy z roku 1984. Głowny bohater - Darek, ratuje magicznego kota. Ten zaś w zamian za ratunek zobowiązuje się do spełnienia siedmiu życzeń chłopca. Rademenes jest kotem czarnym o głosie... Macieja Zembatego.
"Sleepwalkers" ("Lunatycy") - ostatni w zestawieniu film ze scenariuszem Stephena Kinga. Ten film z 1992 roku jest również horrorem, a kot... kot (Cleavis) ratuje główną bohaterkę Tanyę. Okazuje się bowiem, że oprawcy należący do mistycznych istot żywiących się witalnością dziewic panicznie boją się kotów.
"Sliders" serial z lat 1995-2000. W jednym z epizodów (1997 rok) pojawiła się Allasandra (Melinda Clarke), która należy rasy hybryd ludzko-zwierzęcych i jest kotołakiem.
"Stage Door" ("Obcym wstęp wzbroniony"). Film z 1937 roku z kotką Evy, Whitey.
"Star Trek: The Final Frontier" - w 1989 pojawiła się Kobieta Kot (Cat Lady) zagrana przez Lindę Fetters.
"Star Trek: The Next Generation" - znany wszystkim serial z lat 1987-1994. A w nim występy kota o imieniu Spot, który należy do Daty.
"The Stars Fell on Henrietta" ("Pod niebem Henrietty") to film z 1995 roku, w którym występuje kotka Matilda.
"Stuart Little" ("Stuart Malutki") z 1999 roku to film o myszy, więc jeśli jest mysz... musi być i kot. Jest nim pręgus Monty.
T.
"A Talking Cat!?!" - film pochodzi z tego roku i opowiada historię dwóch rodzin połączonych przez Duffy'ego, gadającego kota (głos Erica Robertsa).
"This Island Earth" ("Ta wyspa Ziemia") - film fantastyczny z 1955 roku, adaptacja powieści Raymonda F. Jonesa. Pojawia się tam rudy kotek o imieniu Neutron.
"Thomasina: The Cat Who Thought She Was God" - film z 1957 roku opowiadający o rudej kotce, która przeżyła uśpienie, przez co uważa się za egipską kocią boginię. W 1963 roku powstała druga wersja "The Three Lives of Thomasina. Głos dla Thomasiny podkładała wówczas Elspeth March.
"Track of The Cat" jest filmem z 1954 roku i opowiada o tym jak człowiek wiedziony zemstą za zabójstwo brata tropi panterę.
"True Grit" ("Prawdziwe męstwo") - adaptacja powieści Charlesa Portisa, w wersji z roku 1969 występuje General Sterling Price, kot Cogburn'a. Niestety nie wiem jak sprawa wygląda z wersją z 2010 roku.
"The Truth About Cats & Dogs" ("Jak pies z kotem") - komedia romantyczna z 1996 roku. Abby Barns jest weterynarzem i specjalistą od radiowych porad w temacie zachowań zwierząt. Koty i psy przebiegają kadr wielokrotnie, ale nie są głównym tematem. Rażące niedopatrzenie.
U
"Unlawful Entry" ("Obsesja namiętności") to amerykański thriller z roku 1992. Występuje w nim kot Tiny.
W.
"The War of the Roses" ("Wojna państwa Rose") z 1989 roku, to czarna komedia oparta na powieści Warrena Adlera. Występuje w niej Tyler, jako Kitty Kitty. Kot o którego toczy się jedna z bitew. A może nawet kilka.
X.
"The X-Files" ("Z Archiwum X") - emitowany w latach 1993-98 serial w jednym z odcinków piątego sezonu przedstawił kota o imieniu Myrtle, należącego do policjanta Michel'a Hayes'a.
Y.
"You Only Live Twice" ("Żyje się tylko dwa razy") - wspominałam na początku filmy o Jamesie Bondzie... no i dotarliśmy do tego (rok 1967), w którym pojawia się kot Blofeld'a, gra go Tiddes.
Tak właśnie kończy się długa lista filmowych wystąpień kotów, lub ludzi udających koty (zniewaga!). Dodam tylko jeszcze kota, który występował w różnych filmach obok Charliego Chaplina, Fattiego Arbuckle'a, Keystone Cops & Mack Sennett, ten szary dachowiec stał się pierwszą gwiazdą kina z chwilą pojawienia się na ekranie, zniknął jednak wkrótce po śmierci ulubionego ekranowego partnera Dana, zwanego Teddym. Kotka nazywała się Pepper i jako pierwsz gwiazda kina, zasługuje na wzmiankę. Tyle o małym i dużym ekranie. Widzimy się za dwa tygodnie, bo mamy umówione spotkanie z animowanymi kotami...
________________________________________
[1] "Science of Cats"; "Cats: Caressing the Tiger".
[2] "Must Love Cats"; "Cats 101"; "Too Cute Kittens"; "Kitten Party"; "My Cat From Hell"; "Confessions: Animal Hoarding"; "Weird, True and Freaky"; "African Cats", "Fatal Attractions".
[3] "The Ideal Companion"; "Big Cat Diary"; "World of Cats"; "Cat Parents - A Catumentary", "The Tellington TTouch for Happier, Healthier Cats, featuring Linda Tellington-Jones"; "Cat Dancers"; "My Strange Addiction" Season 4, Ep. 1 'Addicted to Coffee Enemas/Licks Cats'; "The Standard of Perfestion: Show Cats";
[4] "Video Catnip: Entertainment for Cats"; "DVD For Cats: While You Are Gone"; "Mewvie, The Motion Picture for Your Cat: Episode 1 Backyard Buffet"; "Mewvie, The Motion Picture For Your Cat: Episode 2 Birdland Bonanza", "The Purrfect DVD - Cat Entertainment Video"; "Cat Sitter DVD"; "The PURRfect DVD"; "Feathers for Felines, Episode 1&2"; "Feline Frolics: TV Fun For Your Cat (Cat Entertainment Video)" - filmy rozrywkowe dla kotów.
[5] "The Addams Family: The Kooky Collection Volume 3", Ep. 3 'Gomez, the Cat Burglar' (1965); "Agatha Christie's Poirot", Series 11, Ep. 2 'Cat Among the Pigeons' (2008); "Black Cat Run" (1998); "Cat on a Hot Tin Roof" (1958); "A Cat in the Brain" lub "Un gatto nel cervello" (1990); "Cat Chaser" (1988); "Cat City" (2008); "The Cats" (1967); "The Cat's Meow" (2001); "The Cat O'Nine Tails" (1970); "Un Chat un chat" (2009); "The Dick Van Dyke Show": Season 2, Ep. 15 'The Cat Burglar' (1963); "A Grin Without a Cat" (1977); "My Name Is Earl" Season 2, Ep. 4 'Larceny Of A Kitty Cat' (2006); "The Mystery Files of Shelby Woo" Season 2, Ep. 3 'The Alley Cat' (1997); "The Man Who Loved Cat Dancing" (1973); "No One Knows About Persian Cats" (2009); "Preachers' Daughters" Season 1, Ep. 8 'When the Cat's Away, the Mice Will Play' (2013); "U.F.O." Season 1, Ep. 18 'Cat With Ten Lives' (1970); "Van Veeteren", Episode 4 'The Swallow, The Cat, The Rose & Death' (2006);
data publikacji 17-01-2015
Chcesz skomentowac a nie masz Facebooka? Napisz do nas - redakcja
skomentuj