Dlaczego ludzie wolą kupić psa (często z pseudo-hodowli) niż adoptować ze schroniska?
Niektórzy ludzie traktują psa jako kolejną posiadaną rzecz, świadczącą o ich statusie i prestiżu, jak nowy samochód czy dom. Takie osoby nie chcą psa ,,używanego", schorowanego, brzydkiego czy nierasowego. Innym powodem, dla którego ludzie nie chcą psa ze schroniska jest obawa, że taki pies ,,po przejściach,, będzie trudny do oswojenia, nieposłuszny, nieufny, chory czy agresywny.
Nie zdają sobie sprawy z tego, że to właśnie psy z pseudohodowli mogą być chore lub skrzywione psychicznie.
Jaki jest powód, że jeszcze bardziej obawiają się psów dorosłych, starszych?
To, czego ludzie mogą obawiać się w przypadku dorosłych, starszych psów to również trudności z zaufaniem, wychowaniem, przystosowaniem psa, który wcześniej towarzyszył komuś innemu, psa, który ma już ukształtowany charakter. Inną obawą może być stan zdrowia starszego psa i związane z tym obciążenia, a także świadomość, że taki pies krócej będzie żył, a więc szybciej trzeba będzie się zanim rozstać.
Co zrobić, gdy chcemy przekonać kogoś, kto chce kupić psa, że może lepiej adoptować?
Niechęć czy różnego rodzaju uprzedzenia biorą się najczęściej z niewiedzy. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że w schroniskach czeka na adopcję wiele wspaniałych psów, które za dobry dom odwdzięczą się bezgraniczną miłością, lojalnością i będą wspaniałymi towarzyszami. Te psy bardzo potrzebują naszej pomocy, opieki, miłości. Adoptując takiego psa można zrobić dobry uczynek i jednocześnie zyskać wiernego przyjaciela. Ludzie tak naprawdę lubią pomagać, robić coś dobrego dla innych, sami wtedy czują się lepsi. Więc świadomość, że mogą zrobić dla kogoś coś wspaniałego a jednocześnie wiele zyskać, powinna być zachęcająca.
Nie wszyscy wiedzą, że psy oddawanie do adopcji są przebadane, szczepione, często wysterylizowane. Jednostki agresywne czy nieposłuszne zdarzają się rzadko, a jeśli nawet mają jakieś problemy emocjonalne, to w dobrym kochających otoczeniu szybko odzyskają ufność i radość życia.
Jak dotrzeć do ludzi z przesłaniem, że pies to także istota, która czuje i trzeba ją szanować?
Istnieją dwie możliwości, na których można w tej kwestii docierać do świadomości ludzi. Pierwsza to edukacja, taka już od przedszkola, to społeczne akcje uświadamiające, medialne kampanie itp. Drugą istotną sprawą są regulacje prawne stanowiące o podmiotowości zwierząt, oraz przewidujące odpowiednie sankcje za ich krzywdzenie. Te dwie drogi zwiększania świadomości na temat praw zwierząt wzajemnie się uzupełniają i mogą wpływać na spostrzeganie zwierząt, jako czujących istot, których prawa muszą być przestrzegane.
http://pomocpsychologiczna.warszawa.pl
data publikacji 16-12-2014
Chcesz skomentowac a nie masz Facebooka? Napisz do nas - redakcja
skomentuj