PIES NIE JEST ŚMIECIEM - WYWIAD Z PRZEMKIEM CYRANEM
(Przemysław Cyran, wrocławianin, założył na Facebooku konto i prowadzi akcję EPP czyli Edukacyjnej Pomocy Psom)
Miliony Przyjaciół: Przemku, jakie masz zwierzę i jak do Ciebie trafiło?
Przemysław Cyran: Psa chciałem mieć już w szkole podstawowej. Warunki bytowe nie do końca pozwoliły na wzięcie tak dużego psa. Po czasie, kiedy wiedzieliśmy że się przeprowadzimy wzięliśmy psa. Był to berneński pies pasterski, sunia o imieniu Bera. Pochodziła z hodowli koło Poznania. Miała metrykę. Była wspaniałą sunią. Wśród rodzeństwa ona najbardziej mi się podobała. Pierwszy rok życia mieszkała w mieszkaniu, potem w domu z ogrodem.
MIP: Czegoś Cię to nauczyło?
PC: Była bardzo zaskakująca i mądra. Szybko się uczyła, no ale też była uparta. Zaskakująca? Sama się nauczyła otwierać drzwi. Długo nie wiedzieliśmy czemu te drzwi są otwarte. Z czasem się skapnęliśmy. Nie było krzyku. Z czasem sama przestała tak robić. Ale by wejść do budynku, każdego wieczoru, co kilka minut słychać było szczeknięcie. Większość czasu spędzała na dworze, luzem chodząc po ogrodzie.
MIP: Co Cię najbardziej irytuje w sytuacji zwierząt w Polsce?
PC: Ludzka bezmyślność doprowadzająco do zapełnienia schronisk. Traktowania psa jak koniecznego zła, śmiecia, rzeczy czy zużytej zabawki. Chciałbym zmienić sposób podejścia do sprawy zwierząt w Polsce. Nie tylko poprzez np. adopcje czy datki, ale też ważne jest uświadomienie społeczeństwu problemu, edukowaniu go na każdym szczeblu. Od przedszkolaka po starszych. Próbę zmiany zachowań i postępowania wobec psa czy kota. Ukazaniem że pies nie musi być złem, śmieciem a może być czymś pomocnym. Przykład. Dogoterapie, Psy ratownicze.
MIP: Stąd Twoje konto na Facebooku i akcja EPP…
PC: Chciałem poprzez FB rozpowszechnić swój pomysł, który ma polegać na współpracy i wspólnym uświadamianiu. Pomysł już miałem dawno. Powoli był realizowany. Tak mnie coś tknęło i pomyślałem by trochę inaczej pomóc psom. Uważałem, że adopcje to za mało na to co się dzieje. Dobrze że są. I niech będą.
MIP: Co chcesz osiągnąć prowadząc tą stronę?
PC: Chcę dotrzeć do jak największej liczby osób. Pokazać co się dzieje i że można coś z tym zrobić. Chcę by wszyscy współpracowali ze sobą. Bo jeśli naprawdę chcemy dobra dla psów to nie możemy ze sobą konkurować.
MIP: EPP to zapis zdroworozsądkowych zasad. Jak chcesz je wprowadzić w życie?
PC: Poprzez współpracę. Uważam że to właśnie współpraca może dać wiele.
MIP: Wystąpić z apelem do MEN, aby wprowadziło to do programu nauczania?
PC; Kwestię polityczną zostawiam na razie w tyle, bo nie oto mi chodzi by odezwać się do polityków. Uważam że to w nas społeczeństwie drzemie siła.
MIP: Gdybyś miał milion złotych, na co byś je przeznaczył dla poprawienia losu zwierząt?
PC: Postanowiłem sobie że nie będę zbierał żadnej kasy. Także nawet miliard mi nie będzie potrzebny. Mógłbym, zaryzykować ze i tak mam kasę. Każdy kto się przyłączy i pomoże poprzez np. drukowanie ulotek to już jakiś wydatek ku pomocy psom.
MIP: Dziękujemy za rozmowę i podpisujemy się czterema łapami pod EPP!
--------------------------
Edukacyjna Pomoc Psom - Propozycja Przemysława Cyrana
Poprzez Akcję Uświadamianie Ludzi chcę zwrócić się do wszystkich o pomoc. Dzięki prawidłowemu przygotowaniu programu akcji chcę dotrzeć do szkół, szkółek treserskich psów i innych gdzie można dotrzeć do dużej liczby ludzi by móc pokazywać, uświadamiać. Zapraszam do współpracy osoby, które mogą pomóc przy rozpowszechnianiu akcji, przygotowaniu prospektów edukacyjnych, dostosowaniu programu do spotkań z daną grupą społeczną.
Akcja ta ma za cel uświadomić :
1. Bezdomność psów – każdego roku, czy to do schroniska, czy to na ulicę trafia wiele psów. Przyczyną jest ludzka nieodpowiedzialność. Ktoś bierze psa, a po czasie się go pozbywa, bo się znudził. Akcja ma za cel przeciwdziałać takim praktykom poprzez ukazanie tego, co się dzieje w schroniskach dla bezdomnych zwierząt. Ma przemówić do rozsądku i zapobiec traktowaniu psa jak śmiecia czy zła koniecznego.
2. Włóczęgostwo - mowa tu o psach, które są puszczane luzem bez nadzoru właściciela. Pozostawiane samym sobie psy rozmnażają się w sposób niekontrolowany, a także stanowią zagrożenie dla otoczenia oraz same są narażone na niebezpieczeństwa. Puszczone samopas psy polują na dziką zwierzynę, nierzadko stanowią zagrożenie dla przypadkowo spotkanych ludzi, mogą także spowodować wypadek komunikacyjny. EPP ma za cel zwrócić na to uwagę i uświadomić, że należy pilnować swego psa dla dobra zwierzaka oraz otoczenia
3. Nieuzasadnione rozmnażanie - mowa tu o zabobonie, że suka musi mieć szczeniaki. Nie jest to prawdą. Suce może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Suka nie potrzebuje szczeniaków, nie odczuwa chęci „posiadania dzieci”. Ciąża jest dla jej organizmu obciążeniem, szczenięta mogą urodzić się kalekie, chore, może być ich zbyt dużo aby suczka dała radę je wykarmić. Dla niej to wyłącznie instynkt i hormony, którym się poddaje. Dla szczeniąt to natomiast często początek dramatu... Akcja ma ukazać ze takie działanie w niczym nie pomaga, a wręcz szkodzi bezpośrednio przyczyniając się do zwiększenia liczny psów w schroniskach.
4. Pseudo-hodowle – problem ludzi wykorzystujących psy jako „maszynki do produkcji szczeniąt”. Wykorzystują oni zwierzęta bez skrupułów, a jedynym co się liczy jest jak największa liczba sprzedanych szczeniąt. Pseudohodowcy trzymają zwierzęta w złych warunkach, ograniczając koszty utrzymania zwierząt do niezbędnego minimum, a zyski ze sprzedaży maksymalizując. Akcja chce ukazać minusy kupowania zwierząt pochodzących z takich miejsc.
5. Schroniska – do schronisk stale trafia wiele zwierząt czy to prosto z ulicy czy też przyprowadzonych przez właścicieli. Akcja ma ukazać co tak naprawdę dzieje się w schroniskach, ile jest w nich psów i dlaczego. Jak działają oraz czy ich istnienie jest konieczne.
6. Adopcja – jako ratunek dla psów ze schronisk oraz alternatywa dla osób chcących kupić psa. Akcja ma ukazać plusy i minusy adopcji, a także odpowiedzieć na pytanie dlaczego lepiej adoptować niż kupić od pseudohodowcy.
7. Dzieci - Relacja pies i dziecko może być wspaniała jeśli do tego podejdzie się prawidłowo. Należy uczulać dzieci jak mają postępować, zachowywać się przy psie. EPP chce uświadomić jak ważne jest odpowiednie wychowanie dziecka by to nie miało problemu w kontakcie z psem.
8. Strach –każdy ma prawo czuć się niepewnie podczas kontaktu z obcym psem. P chce zwrócić uwagę na to jak należy się zachować w takiej sytuacji.
9. Agresja –Poprzez akcję chcę wykazać ze pewne zachowania ludzkie są nie potrzebne i mogą narobić bałaganu. Spokojna rozmowa o wynikłej sytuacji może dać lepszy wynik niż obrażanie się.
10. Wychowanie - Chcę zwrócić uwagę na prawidłowe podejście do psa. Na jego prawidłową socjalizację. Ma to istotne znaczenie w relacji. Dobra relacja z psem może pomóc w uniknięciu niepotrzebnych sytuacji np. pogoń za kotem.
11. Zabobony – Jest wiele zabobonów na temat psów. Jak np. ten w pkt 3. Poprzez akcję chcę przeciwdziałać bezsensownym zabobonom, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Są bezsensownym wymysłem, nie mającym pokrycia, powiązania z tym jak jest naprawdę.
12. Morderca – Mówi się ze są rasy które mordują. W zasadzie na zachowanie psa ma wpływ głównie właściciel. Poprzez akcję chcę zwrócić na to uwagę. Takie zachowanie może wynikać albo od właściciela albo pies ma problemy psychologiczne. Danego psa można wychować tak by słuchał opiekuna.
13. Zachowanie – Pamiętać należy że dany pies świadczy o danym człowieku, opiekunie. Po psie można poznać jaki jest jego właściciel. Akcja ma na to zwrócić uwagę. Można poznać w jaki sposób traktowany jest pies.
(Przemysław Cyran i EPP są na Facebooku)
data publikacji 20-06-2013
Chcesz skomentowac a nie masz Facebooka? Napisz do nas - redakcja
skomentuj